Развод по взаимно съгласие – какво трябва да знаем?
Искате развод и човекът до вас също? Желанието ви е да разделите мирно, бързо и без излишно напрежение и шум? Разводът по взаимно съгласие е най-предпочитаният и подходящ начин да сложите край на сключения граждански брак.
Ние от Изи Кредит знаем, че именно разводът по взаимно съгласие е най-лесният и достъпен начин за прекратяване на гражданския брак, като ще внесем малко яснота, като се опитаме да маркираме най-важните моменти от процедурата.
За да се осъществи процедурата е необходимо наличието на съгласие и от двамата съпрузи.
Съгласието за прекратяване на брака трябва да бъде:
а) взаимно – и двамата съпрузи изразяват съгласие за прекратяване на брака;
б) непоколебимо – решението на съпрузите за прекратяване на брака е категорично и окончателно;
в) сериозно – обмислено е задълбочено и не е резултат на временно настроение (чл. 50 от СК).
Компетентен съд? Процедурата по развод по взаимно съгласие започва с писмена молба от двамата съпрузи, която се подава до районния съд, в чийто район е постоянния адрес на някоя от страните. В случай, че съпрузите имат различни постоянни адреси, сами могат да изберат до кой съд да я адресират.
Представя се и Споразумение между вас и съпругът/съпругата ви, с което уреждате правните последици от прекратяването на брака, като въпросите, които се определят с него са:
- местоживеенето и упражняването на родителските права от единия от двамата съпрузи;
- личните отношения между съпрузите и децата,
- въпросите за издръжка след развода, както и бъдещата издръжка на децата;
- ползване на семейното жилище от единият от съпрузите
- размер на издръжка между съпрузи,
- носенето на фамилното име, ако съпругата желае да го запази или промени;
Съдебното споразумение следва да бъде одобрено от Районния съд.
Съдът образува дело въз основа на подадената от съпрузите писмена молба, след което разглежда делото в открито съдебно заседание.
Вие и половинката ви следва да се явите лично, за да заявите, че поддържате молбата си за развод по взаимно съгласие и споразумението си.
ВАЖНО! Важно е да присъствате лично, защото ако някоя от страните не се яви без уважителна причина, съдът прекратява делото, защото презюмира липсва на съгласие от неявилия се съпруг.
След като се убеди, че съгласието на съпрузите е сериозно и непоколебимо, а споразумението не противоречи на закона и е в интерес на децата, съдът допуска развода и утвърждава споразумението.
Съдът следва да обяви решението, с което потвърждава развода, в рамките на един месец от приключване на заседанието, който срок е инструктивен и не обвързва съда.
Решението не подлежи на обжалване и влиза в сила в деня на постановяването му.
Честито! Вече сте ЩАСТЛИВО разведен/а!
Посочената информация е актуална съгласно българското законодателство към месец юли 2024 година.
Тази информация не представлява правно становище или правна консултация, свързана с конкретна ситуация, конкретен субект, частен случай, нито претендира за изчерпателност. За конкретни въпроси и необходимост от правна консултация, следва да се обърнете към адвокат или нотариус.