Какво трябва да знаем за предварителните договори
Повечето от Вас може би са чували, че има предварителни и окончателни договори и са си задавали въпросите какво е това предварителен договор, кога, как и защо предварителният договор става окончателен....Особено често предварителни договори се сключват за покупко-продажба на недвижими имоти.
Ние от Изи Кредит сме подготвили за Вас малко полезна информация, която да Ви запознае с основни и важни моменти, касаещи предварителните договори и тяхното обявяване за окончателни.
Що е то предварителен договор?
Предварителен договор е договор, с който две лица си обещават да сключат окончателен договор. Страните по предварителния договор подготвят и планират сключването на окончателния договор помежду си. Ето защо законът изисква предварителният договор да съдържа уговорки относно съществените условия на окончателния договор.
В случай на неизпълнение на задълженията по договора за всяка от страните възниква право да иска обявяване на договора в окончателен.
Обявяване на предварителния договор за окончателен? Предварителен договор може да бъде обявен за окончателен на основание чл. 19, ал. 3 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/.
Важно е знаете, че правото по чл. 19, ал. 3 от ЗЗД не би възникнало, ако страните по предварителния договор изпълнят задълженията си и сключат окончателен договор. Именно сключването на окончателен договор е това, към което страните по предварителния договор се стремят.
Не изпълни ли някоя от страните задължението си да сключи окончателен договор, то тогава се поражда и правото по чл. 19, ал. 3 от ЗЗД. Какво е правото по чл. 19, ал. 3 от ЗЗД? Законът казва, че всяка страна по предварителния договор има право да предяви иск до съда за сключване на окончателен договор.
Необходима и абсолютна предпоставка, за да упражните правото по чл. 19, ал. 3 е сключеният предварителен договор да бъде действителен и да не е прекратен.
За да е действителен предварителния договор той трябва да отговаря на изискванията на чл. 19, ал. 1 и 2 ЗЗД.
Има ли изисквания относно формата на предварителния договор? Законът изисква предварителният договор за сключване на определен окончателен договор, за който се изисква нотариална или нотариално заверена форма, да се сключи в писмена форма.
Разпоредбата на чл. 19, ал. 3, изр. 2 ЗЗД сочи, че ако предявеният иск бъде уважен, предварителният договор се счита сключен в момента, в който съдебното решение влезе в законна сила.
Посочената информация е актуална съгласно българското законодателство към месец октомври 2024 година.
Тази информация не представлява правно становище или правна консултация, свързана с конкретна ситуация, конкретен субект, частен случай, нито претендира за изчерпателност. За конкретни въпроси и необходимост от правна консултация, следва да се обърнете към адвокат или нотариус.